Arpacık Nedir ? Tedavisi | Sağlık
Modahocasi.Com

Arpacık Nedir ? Tedavisi

Arpacık Nedir ? Tedavisi

Modahocasi.Com Her Türlü Güncel içeriği kategorilere ayrılmış bir biçimde 2017 yılına özel olarak hazırlamış olduğumuz ve birbirinden güzel yazıları sizler için profesyonel editörler tarafından hazırlanarak sizlere sunduğumuz. Aktif değil çok aktif olan portalımıza hoş geldiniz. 2017 Modelleri ile 2017 resimleri saç modelleri mobilyaları modası stili ve devamındaki herşeyiyle Modahocasi.Com sizlerle...

Arpacık Nedir ?

Gözlerimizde çok sık rastlanan arpacık rahatsızlığı göz kapağının içinde veya dışında olmak üzere ikiye ayrılır. Göz kapağının dışında oluşan arpacık kirpiklere bağlı yağ bezleri ve gözün yüzeyini koruyan yağ salgı kanallarının tıkanıp içerde bakteri oluşması durumuna denir. Göz kapağının içinde oluşan ise kirpiklere bağlı olmayan ve göz kapağı içerisinde bulunan birçok yağ bezinin tıkanması enfeksiyonudur.

Vücudun dirençsiz oluşu, kuru cilt ve egzemaya yatkın ciltlerde daha çok görülen arpacık göz kaşıntısı, batma ve hafif ağrı ile kendini hissettirir. Daha sonra şişerek kabarcık oluşturur. Dıştaki arpacık daha kolay teşhis edilir ancak içteki arpacık ancak göz kapağı ters çevrilerek görülebilir. Göz kapağı içinde oluşan arpacık daha ağrılıdır.

Arpacık Tedavisi

Arpacık-için-bitkisel-çözüm-300x200Erken anlaşılabilirse dış arpacık antibiyotik merhem ve damlalarla önlenebilir. Genellikle iltihablı apse oluştuktan sonra müdehale edildiği için iltihabın boşalması tek çözümdür. Ağrıyı azaltmak için sıcak kompres yapılabilir. Temiz pamuk dayanılabilecek sıcaklıkta suyla ıslatılıp göze konulmalıdır. 10 dakika kadar göz üzerinde bekletilmesi yeterli olacaktır.

Arpacığın bulunduğu kıl kökü görülebildiğinden oradaki kirpik temiz bir cımbızla çekilebilirse içerideki iltihap boşalacak ve iyileşme sağlanacaktır.

İç arpacığın tedavisi zordur. Enfeksiyon dışarı çıkmaya çalışsada göz kapağını delemeyeceği için alyuvarlar enfeksiyonu keser. Ancak göz kapağı içinde enfeksiyonsuz iltihaptan oluşan kist kalır ve göz kapağı içinde hissedilir. Lokal anestezi uygulanarak alınabilir.

Gözü ovuşturmak ve hijyen arpacığı engelleyen faktörlerdendir.

Bir önceki yazımız olan 2015 Adıl Işık Bayan Tayt Modelleri başlıklı makalemizde adıl ışık tayt modelleri, bayan tayt modelleri ve tayt modelleri, 2015 Adıl Işık Bayan Tayt Modelleri modelleri, 2015 Adıl Işık Bayan Tayt Modelleri fiyatları ve 2015 Adıl Işık Bayan Tayt Modelleri örnekleri ve 2016 2015 Adıl Işık Bayan Tayt Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ