Bademcik İltihabı Neden Olur? | Sağlık
Modayı Hocasından Öğrenmeye Ne Dersin?

Bademcik İltihabı Neden Olur?

Bademcik İltihabı Neden Olur?

Modahocasi.Com Her Türlü Güncel içeriği kategorilere ayrılmış bir biçimde 2017 yılına özel olarak hazırlamış olduğumuz ve birbirinden güzel yazıları sizler için profesyonel editörler tarafından hazırlanarak sizlere sunduğumuz. Aktif değil çok aktif olan portalımıza hoş geldiniz. 2017 Modelleri ile 2017 resimleri saç modelleri mobilyaları modası stili ve devamındaki herşeyiyle Modahocasi.Com sizlerle...

Bademcik İltihabı Neden Olur?

Bademcik boğazımızın her iki yanında bulunan ve vücuda giren mikroplarla mücadele eden lenf düğümleridir. Her zaman bu mücadelede başarılı olamaz ve şişarler. Şişen bağdemcikler iltihaplanarak hastada ateş, titreme, baş ve boğaz ağrısı gibi belirtiler gösterir. İlk başta grip belirtileri versede zamanla kızarıp şişmeye başlar. Bazende üzerlerinde gözenekler oluşabilir. İltihaplanma renk olarak sarı veya beyaz olabilir. Yutma zorluğu ve boyun bezelerinde şişme bu hastalığın teşhis edilmesine yeterli olabilir.

Mutlaka doktora gidilmeli ve muayene sonucunda verilen ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır. Yapılan boğaz kültürü sonucu bakteri enfeksiyonu görülürse gerekli antibiyotikler doktor tarafından verilir ve belirtiler birkaç gün içinde yok olsa dahi tedaviya belirtilen süre sonuna kadar devam edilmelidir.

1422363891293Bağdemcik iltihabı çok sık devam eder ve tedavi gerektiği şekilde yapılmazsa böbrek iltihabı, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara yol açabilir. Çocuklarda daha sık görülür. Eğer bağdemcikler çok sık iltihaplanıyorsa veya normal halinde bile rahatsız edici büyüklükte ise ameliyat ile alınmaları tavsiye edilebilir.

Hastalığın tedavisi antibiyotikle yapılırken hasta iyi şekilde dinlenmelidir. Yutması kolay yiyecekler ve bol sıvı tüketilmelidir. Hastanın bulunduğu oda yaz ise havalandırılmalıdır. Eğer kış ise havanın kuru olması durumunda oda nemli tutulmalıdır. Adaçayı veya tuzlu gargara boğazı rahatlatacak yöntemlerdir.

Bir önceki yazımız olan Basur Belirtileri Nelerdir? Basur Belirtileri Nelerdir? modelleri, Basur Belirtileri Nelerdir? fiyatları ve Basur Belirtileri Nelerdir? örnekleri ve 2016 Basur Belirtileri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ